מזמינים אתכם לבקר אותנו
גם ברשתות החברתיות,
בדף הפייסבוק ובגוגל פלוס

        

  

 

כללי דיני תעבורה בסיסיים שכדאי להכיר

דף הבית >> בלוג - חוק וסדר >> כללי דיני תעבורה בסיסיים שכדאי להכיר

נהגים רבים לא מודעים לכך, אבל כל תחום דיני התעבורה בישראל, כלומר כל מערכת החוקים שמגדירה את חוקי התחבורה היבשתית, נמצאים בשדה של המשפט הפלילי. עבירות תנועה הן לפיכך עבירות פליליות, כלומר כאלו שאין צורך להוכיח בהן את היסוד הנפשי. די בכך שניתן להוכיח כי הנאשם ביצע את העבירה כדי למצוא אותו אשם על פי חוק. משטרת התנועה היא הגורם שאחראי לאכוף את החוקים השונים ובתי המשפט לתעבורה הם הגורם השופט.

מאחר ומדובר על עבירות פליליות, הענישה אינה מסתכמת בקנסות כספיים ועברייני תנועה יכולים למצוא את עצמם בקלות מאחורי סוגר ובריח. גם שלילת רישיון הנהיגה היא עונש לגיטימי ומקובל במקרים מסוימים. לעתים מדובר על שלילה זמנית ולעתים על שלילה לצמיתות. בניגוד לעבירות מתחומים אחרים, לא מוגדרים בחוק עונשי מינימום ומקסימום לעבירות תנועה ולכן השופטים יכולים לקבוע את מידת העונש כראות עיניהם.


חובת החזקת תעודות

לפי דיני התעבורה, כל אדם הנוהג ברכב חייב לשאת עליו לא רק רישיון נהיגה אלא גם את רישיון הרכב ואת תעודת הביטוח של הרכב. במידה ומדובר על רכב מסחרי לשינוע סחורות או רכב להסעת נוסעים, יידרשו תעודות נוספות. חשוב להבין כי אי נשיאה של כל התעודות היא עבירה על החוק, קחו זאת לתשומת לבכם.


חובת חגירה של חגורות בטיחות

אחד הנושאים עליהם נסובים ויכוחים רבים בין נהגים היא חובת החגירה של חגורות הבטיחות. ובכן, בנושא חשוב זה אכן ישנם מצבים שונים. בכל הנוגע לכלי רכב פרטיים, הרי שאין להתחיל בנסיעה אלא אם כן כל הנוסעים היושבים ברכב כולל הנהג חגורים בחגורות הבטיחות שלהם. עם זאת, במידה ומדובר על אוטובוס או על מונית, הרי שהנהג רשאי להסיע גם נוסעים שאינם חגורים, כל עוד מותקן ברכב שלט שמציין את החובה של הנוסעים לחגור חגורות בטיחות. אלו שאינם חייבים לחגור הם רק עובדי שב"כ או מאבטחים שנושאים אישור מיוחד או שוטרים שנוהגים ברכב משטרה שהוגדר בכתב כרכב מבצעי. כמו כן חיילים הנוהגים או נוסעים ברכב מבצעי בדרך לביצוע משימה צבאית פטורים מחובה זו.

אנשים נוספים שפטורים מחובה זו הם אנשים שלא מסוגלים מטעמים רפואיים לחגור חגורת בטיחות, נערים ונערות בני ארבע עשרה שנה שלא שוקלים מעל 35 ק"ג, נוסעי מונית בדרך עירונית במושב האחורי ונהג מונית בדרך עירונית, מורה מוסמך לנהיגה באוטובוס או רכב מסחרי השוקל מעל 3.5 טון בזמן שיעור או בוחן נהיגה בזמן מבחן נהיגה על רכב מסוג זה.  כל היתר חייבים לחגור (גם מאחור), אחרת יעברו עבירה פלילית לכל דבר.


ולכל מי שנוסע על שני גלגלים...

בניגוד למה שרבים חושבים, רוכבי אופנועים אינם מורשים על פי חוק לנהוג לצד רכב אחר, אלא בשעת העקיפה. הדבר נכון גם לגבי כלי רכב תלת גלגליים. על רוכבי אופנועים יש לרכב על האופנועים שלהם אך ורק מאחורי רכבים ולא לצדם. כבר לא מעט רוכבי אופנועים קבלו דו"חות כספיים מניידות משטרה שתפסו אותם רוכבים לצד רכבים שלא לצורך עקיפה.


המאמר נכתב על-ידי עורך דין אברהם ג'אן – עורך דין לענייני תעבורה.

 
 
האורגים 35 (בניין בר סנטר) קומה 3 משרד 312, אשדוד
טלפון:

08-8660722
050-3522055


רחוב האורגים 35, אשדודצור קשר

 
גל אביהוד ושות' - משרד עורכי דין. רח' האורגים 35, בניין בר סנטר, קומה 3 משרד 312, אשדוד.    טלפון  08-8660722     פקס. 08-8660733    דוא”ל  info@avihod-adv.co.il
כל הזכויות שמורות: גל אביהוד ושות'  ©


 


PushUp | Digital Marketing